Kanabinoidi so spojine, ki glede na kemijsko formulo spadajo med terpenofenole, natančneje med lipide in so topne v maščobah. V grobem jih lahko razdelimo na 3 podkategorije: endokanabinoide (te telo proizvede samo), fitokanabinoide (najdemo jih v konoplji) in sintetične kanabinoide (nastanejo v laboratorijih).
Kot že omenjeno naše telo proizvaja endokanabinoide, ki aktivirajo kanabinoidne receptorje – ti se nahajajo povsod v telesu. Odgovorni so za vse ključne funkcije našega organizma – od spanja, spomina pa vse do prehranjevanja, prav tako pa vplivajo na vse procese, kot so n primer razvoj, plodnost, imunost, učenje, metabolizem in izločanje hormonov.
Fitokanabinoidi so rastlinski kanabinoidi, ki jih najdemo v različnih rastlinskih vrstah, največ prav v konoplji. Po kemijski strukturi so izredno podobni endokanabinoidom, zato v našem telesu oboji aktivirajo iste receptorje. So veliko bolj učinkoviti v primerjavi s sintetičnimi kanabinoidi – slednje najdemo v večni farmacevtskih proizvodov.